spotlar 1spotlar 2spotlar 3

Su Etiketleri

Su, insanların ve tüm canlıların hayatında vazgeçilemez hayati fonksiyonlarımızın sürdürebilirliği açısından yegâne ve en önemli olan bir içecektir.

su etiketleriDünyanın yüzde yetmişi sular ile kaplıdır fakat bu su kaynaklarının içilebilir ve kullanılabilir kısmı oldukça sınırlıdır. Su günlük hayatımızda her boyutta ve çeşitli şişelerde ulaşabileceğimiz ve satın alabileceğimiz şekilde bulunmaktadır. Su insan hayatı için bu kadar önemli yer teşkil ederken, suyun raflarda yerini almasını sağlayan firmaların bu konuda oldukça hassas davranmaları kaçınılmazdır. Su sektöründe tedarikçiler saf ve doğallığa önem vermektedirler. Dağın zirvesinden insanlardan ırak yerlerde bulunan kaynaklardaki sular özel borular ile doğallığından ve tazelediğinden bir şey kaybettirilmeden dolum tesislerine ulaşmaktadırlar. Fabrikalarda bir dizi işlem sonucunda şişelenerek tüketicilere sunulmaktadır.

Dolum tesislerinden çıkan su şişelerinin son aşamaları etiketlenme sistemidir. Burada etiketin tasarımı çok önemlidir. Su etiketlerinde, suyun nereden temin edildiğini, kaç litre olduğu, markası ve varsa logosu, T.C Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nden alınan ruhsatın tarihi, nasıl bir ortamda saklanması gerektiği, üretici firma adres ve telefonu ve kimyasal analiz değerleri yazmak zorundadır. Su etiketleri, suya neme ve güneş ışınlarına dayanıklı olmalıdır. Bu yüzden yapımında kullanılan malzeme ona göre seçilmektedir. Etiket üzerinde doğal ve taze olduğunu belirten tasarımlı harfler yer almaktadır, bu şekilde tüketicinin ilgisini cezp etmek amaçlanır.

Su ambalajları geri dönüşüme uygundur, geri dönüşüm sayesinde doğaya verilen zarar ve doğal dengenin bozulmaması hedeflenir. Geri dönüşüm ile hammaddeye ihtiyaç azalacaktır böylece büyük bir tasarruf elde edilir. Su etiketleri üzerinde tüm dünyada kullanılan geri dönüşüm sembolleri de yer alır. Ambalajlanmış su açılmadığı sürece bir yıl kadar tazeliğini koruyabilmektedir. Su etiketleri de bu kaideye uygun olarak tasarlanır ve gerekli hammadde kullanılarak bir dizi testler neticesinde imal edilir. Hiçbir şekilde etiket üzerinde yazan yazılar dış etkenlerden etkilenmemelidir, bu yüzden kullanılan mürekkep bu şartları karşılamak zorundadır. Kaliteli bir su etiketi gerekli şartları taşımasının yanı sıra albenili de olmalıdır.

Tüketici günün her anı su içmeye ihtiyaç duyar. Raflarda onlarca çeşitle karşılaşan tüketici hangi ürünü alacağına etiketine bakarak karar verir. Maliyete göre fiyatları artış gösterse de dikkat çekici olan ve su etiketleri üzerinde yer alan tasarım ve üretildiği yerin belirgince okunabildiği tüketicinin karar vermesinde büyük rol oynamaktadır. Birçok dolum tesisi kaynaktan borularla merkeze ulaşan suyu son teknoloji makineler ile el değmeden ambalajlarlar. Bu işlemin etiket üzerinde doğru yere kondurulması ve ilk bakışta göze çarpması tüketicide güven duygusu oluşturacaktır. Etiket sektörünün en büyük amaçlarından biride pazarlamayı arttırmak marka ve firma logolarını tüketiciye beğendirmektir. Yüzlerce çeşit firmanın su etiketlerini farklı olarak tasarlamak da etiket sektörünün işidir.

Oksijen ve hidrojenden oluşmuş kokusuz, renksiz, tatsız ve sıvı durumunda bulunan maddeye su denilir. İstenildiği derecede güzel ve kaliteli ambalajlanmış olsa da etiketi olmayan bir su ambalajı tüketicide hiçbir his ve güven oluşturmayacaktır. İçinde ki değerleri nereden geldiğini bilmeyen bir tüketici su hakkında herhangi bir fikre sahip olamaz. Bu yüzde su etiketlerinin önemi pazarlamada yapılan işlemlerde ve harcanan emeğin görselliğe yansıtılmasın da son derece önemli temel malzeme olarak kullanılmaktır.

Su etiketlerinde kullanılan temel renklerden birisi suyu temsilen mavidir. Bazen beyaz ve mavinin çeşitli tonları da yer almaktadır. Kullanılan tema ise suyun çıktığı yeri temsil eden çeşitli dağ resimleridir. Üzerine gerekli bilgiler ilave edildikten sonra raflarda yerini alan su şişeleri tüketiciyle buluşmaya hazırdır.