spotlar 1spotlar 2spotlar 3

Şarap Etiketleri

Şarap, çeşitli meyvelerin mayalanmasıyla uzun uğraşlar sonucu oluşur. Alkollü bir içecektir. Şarap tat almanın yanı sıra, görme, koklama gibi duyulara da hitap eder. Genelde kaliteden ödün vermemek adına yıllanmış şaraplar profesyonel tüketiciler için bir uğraştır.

şarap etiketleriŞarap etiketleri şarapların birbirinden ayrılması için çeşitli baskı teknikleri ile bezelidir. Yıllara meydan okuyabilecek yüksek kalitede malzemeden üretilir. Malzemesine göre farklı baskı ve baskı teknikleri kullanılır ve bu baskı tekniklerinin kalitesi tecrübeyle belirlenir. Süper marketlerin alkollü içeceklere ayrılan reyonlarında kendine gösterişli bir yer edinmiştir. Bu gösterişin nedeni şarabın üzerindeki etiketin şarabın ruhuna uygun seviyede mükemmellik anlayışına yakın tasarım ve incelikte dizayn edilmiş olmasıdır.

Şarap etiketleri için genelde kendinden yapışkanlı etiketler kullanılır. Teknoloji takibi yapmak dışında toplumda ve dünyada değişen dünya görüşü ve yenilenen trendlere de hâkim olmak gerekir. Müşterinin ihtiyaçları doğrultusunda özel efektler ve çeşitli renk seçenekleri belirlenir ve kaliteli baskı ile son şeklini alır.

Şarap etiketlerini yapıştırabilmek için müşteri çeşitli sorunlar yaşar. Çünkü içecek firmasının sorunu nemli veya ıslak olan şişe yüzeyine etiket yapıştırma zorluğudur. Bu büyük problemler arasındadır. Islak veya nemli yüzeye yapıştırılan etiketin şarap şişesinin üzerinden kolayca çıkması söz konusu olabilir veya şişe üzerinde hava kabarcıkları kalabilir. Hava kabarcıkları şarap etiketinin görselliğinin bozulması için bir tehdittir.

Başka bir tehdit ise şarabın saklandığı soğuk hava yerleri veya buzdolaplarıdır. Nemli ortam şarabın üzerine yapışmış olan etiketin yapısının bozulmasına neden olabilir. Bilindiği üzere şaraplar bir buz kovası içinde tüketiciye sunulur. Ayrıca bu buz kovasındaki buzlu ortama dayanacak bariyerli denilen çeşitlerde şarap etiketleri müşterinin hizmetine sunulmuştur. Şarap uzun süre dayanabilen ve yıllandıkça güzelleşen bir alkollü içecek türüdür. Şarap etiketlerinin yıllar geçtikçe renklerinin solmaması gerekir. Diğer sorun ise yükleme, kolilere yerleştirme, taşıma ve hatta reyonlarda yerini alma kısmına kadar şarap şişeleri birbiri üzerine konulur. Bu da onların sürtünmesine neden olur. Bu sürtünme sırasında şarap şişelerinin üzerinde bulunan etiketlere hiçbir şey olamaması gerekir.

Tüm bu malzemeler kalite kontrolleri denetimler etiket sektöründe bulunan şarap etiketi üreticilerince tamamlandıktan sonra etiketlerin üzerinde işletme adı, adresi, telefon numarası, şarabın ismi, markası bulunur. Hangi tür şarap olduğu, kaç mililitrelik olduğu, alkol hacminin kaç olduğu, üretildiği ülkenin ve şişelendiği ülkenin neresi olduğu, şarabın kaç yılında üretildiği genellikle ithal edilen ülkenin diliyle ya da genelde İngilizce yazılıdır. Kullanım şartları da 'güneş görmeyen, serin yerlerde saklayınız ve soğuk içiniz' gibi kesin detaylarda etiketin arka kısmında görülebilir şekilde yer alır. Şarap etiketleri kendinden yapışkanlı olup ön ve arka kısma ayrı ayrı yapıştırabilecek şekildedir. Ön yüzey tüketicinin dikkatini çekecek cazibede olması gerekir isim, üretim yılı gibi detaylar ön kısımdadır. Arka etikette ise firmaya ve şarabın içeriğine ait bilgiler ile saklama ve kullanma koşullarına ait ibareler yer alır.

Şarap etiketlerinin boyutları şarap şişesinin büyüklüğüne göre değişir. Ve etiketlerin yapışkanları daha çok cam yüzeye yapışan ve tüm nem ve sıcaklık değişimlerine ayak uydurabilecek seviyede yapışkanla bütünleşir.

Bu detaylar ve sorunlar yıllar geçtikçe çok iyi derecede ele alınmış ve sorunlar çözülmüştür. Yeni ihtiyaçlara hizmet sunan malzeme ve hammadde düzeyleri de gelişmiştir. Şarabı saklama koşullarına dayanabilecek şarap etiketleri konusunda uzman firmalar bu sorunlara çeşitli malzeme ve baskı teknikleriyle çözümler bulabilmiştir. Teknolojinin gelişmesi firmaların daha kaliteli hizmet sunabilme imkânı sunmuştur. Etiket sektörü her geçen yıl şarabın kendini geliştirip güzelleşmesi gibi gelişme ve ilerlemeyi vizyonunda barındırmıştır ve bunu bir ilke edinmeye devam edecektir.