spotlar 1spotlar 2spotlar 3

İlaç Ve Sağlık Etiketleri

İnsan hayatında her şeyden önce sağlık gelmektedir. Herhangi bir rahatsızlık durumunda başvurulan sektör ilaç ve sağlık sektörüdür. Tedavi sürecinde kullanılan ilaçların tedaviyi tam anlamında gerçekleştirmeleri için ilaçların üzerinde gerekli uyarılar kullanım şartları ve saklama koşullarını belirtilen ifadelerin yer aldığı bölüm ilaç ve sağlık etiketleridir.

Etiket sektörünün en çok önem verdiği konu, insan hayatını etkileyecek boyutta olan bu etiketleme işi büyük bir ciddiyetle yapılmaktadır. Hiçbir karmaşıklığa yer yoktur. Etiketler ilaçların üzerine çok sağlam yapıştırılmalıdır. Kolay okunabilir bir yazı ile asla deforme olmayacak mürekkeplerle en kaliteli malzemeler yer verilmelidir. Gerekli tüm testler ve kalite kontrolü büyük bir hassaslıkla yapılmalıdır. İlaç ve sağlık etiketlerinin kullanıldığı alanlar, tıbbi etiketler, sağlık etiketleri, gıda takviyesi etiketleri ve ilaç etiketleri olarak çeşitlere ayrılmaktadır.

İlaç ve sağlık etiketleri etiketleme işlemi hassas bir süreçtir. İlaçların nemden sıcak ve ya fazla soğuktan mümkün olduğunca iyi korunması gerektiğinden ötürü bu ibarelere etikette yer verilmelidir. Düzgün ve okunaklı olması gereken bu uyarıcı ibareler kolay deforme olmamaları açısından yüksek kalite mürekkep ve matbaa süreçlerinden geçirilmeleridir. Dağıtımlar, depolama ve kullanımı sırasında etiketler asla zarar görmemelidir, ilaç ve sağlık etiketlerinde önemli olan ilk aşama güvenliktir.

ilaç etiketleri

Etiket sektörü ilaç ve sağlık etiketleri üretiminde yüksek seviyede teknolojik ürünler kullanmaktadırlar. Kullanılan malzemelerden bazıları, polipropilen, çift katlı etiketler, fiyat küpürünü kolay almaya yarayan sandwich etiketlerdir. Üretim sırasında her noktası ayrı önem taşıyan ilaç etiketleri tek tek yüksek teknolojiye sahip kameralardan geçerler. En küçük noktalama deforme veya harflerdeki kaymaları bile tespit edebilen bu yöntem güvenlik ve iş sürekliliği açısından çok gelişmiş bir üretim aşamasına sahiptir.

İlaç ve sağlık etiketleri kullanım amacı ve şekli konusunda tüketiciyi bilgilendirir. Bu nedenle etikette yer almış olan ufak bir hata sonucunda çok büyük miktarda masrafların oluşması kaçınılmazdır. Bu gibi hatalar sonucunda mevcut hatalı ürünün piyasadan toplatılması gerekebilir. O yüzden ilaç etiketlerinin mükemmel ve hatasız bir şekilde üretilip müşterilerle buluşturulması gerekmektedir.

Etiket sektöründe güvenlik açısından en önemli unsurların başında da ürünlerde ki son kullanma ve üretim tarihlerinin belirgin ve görülebilir bir biçimde yer almasıdır. İlaç ve sağlık etiketlerinde bu durum çok daha fazla önem arz etmektedir. İlaç kutularına son kullanma tarihleri sıcak baskı ile yapılır ve silinmesi deforme olması ve dış etkenlerden etkilenmesi gibi sorunlar ortadan kalkar. Ayrıca bazı ilaç ve sağlık etiketlerinde körler için kabartmalı harfler kullanılmaktadır. Sağlık sektörüne güvenin en üst seviyede olması için ilaç ve sağlık etiketlerinin kullandığı yöntemler güvenlik aşamaları ve imalatta kullandığı yüksek kalite malzemelerin denetleme ve onaylardan geçmiş olması büyük önem taşımaktadır
Etiket sektöründe onlarca çeşitli ürünlerde kullanılan etiketler her sektöre göre çeşitlilik ve kullanıma göre şekillenen tasarımlar, baskı malzemeleri, ürünler ve imalat şekline göre yapılmış profesyonellik gerektiren üstün bir çalışma ve emeğin sarf edildiği her şey kusursuzca işlenen bir makine gibi çalışmaktadır.

Tabiî ki ilaç ve sağlık etiketleri onca uğraştan sonra tüm bilgileri ve tanımlamaları gerekli ürünlere monte edildikten sonra ilaçların kullanılmasında ilgili doktorların tavsiyesi göz önünde bulundurulmalıdır. İlaç ve sağlık etiketleri sağlımız ve tedavimize aracılık eden bize her türlü bilgiyi gösteren dikkatimizi çekecek olarak tanımlanmış güvenlik uyarlarıyla bizleri bilinçlendiren bir sektördür. Çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanması gereken ilaç ve sağlık ürünleri etiketlerinin devlet tarafından denetlendiği her biriminin ayrı ayrı gözlem altında tutulduğu bir işleme süreci olduğu için etiketlere güvenmememiz için ortada hiçbir neden bulunmamaktadır.