spotlar 1spotlar 2spotlar 3

Endüstriyel Ürün Etiketleri

Etiket sektörünün yüzlerce halkasından biri olan endüstriyel ürün etiketleri, otomotiv, elektronik, makine kimya sanayi, beyaz eşya, küçük ev aletleri, araç lastikleri gibi alanlarda kullanılmak üzere tasarlanan etiketlerdir. Etiketler her üründe kullanılarak ürünün kimliğini müşteriye bildiren kullanım şartlarını ve işlevselliğini gösterirken aynı zamanda üzerinde bulunan barkodlarla üretici ve satıcıya büyük kolaylıklar sağlayan bir malzemedir.

Kullanıldıkları alan itibarıyla çok sağlam ve dayanıklı olması gereken endüstriyel ürün etiketleri çok kaliteli ve her türlü ağır şartlara adapte olacak şekilde ve ürürünün bilgilerini yıllar boyunca taşımasını sağlayacak biçimde tasarlanmışlardır.

endüstriyel ürün etiketleri

Yüksek çözünürlükle termal transfer baskı sayesinde yüksek sıcaklıklara, yırtılmaya, yağa, kimyasallara, suya ve solventlere karşı dirençlidir. Yapımında kullanılan maddeler polietilen ve polipropilendir. Bilindiği üzere polietilen birçok alanda kullanılan maliyeti düşük çok sağlam bir termo plastiktir. Polipropilen de bu kategoride yer alan bir termo plastiktir.
Endüstriyel ürün etiketleri, ağır şartlar altında işlevini sürdüren veya kullanılan ürünlerde tercih edildiği için uygulanacakları yüzeyler farklılık göstermektedir. Araç lastikleri tüm hava şartlarına maruz kalan ve sürekli yol ile temas halinde olan tüm dış etkenlere karşı savunmasız bir malzemedir. Bu malzemeye uygulanan etiketlerin sıradan olma şansı yoktur, ürünün niteliklerini temsil etmek zorunda ve ürünün etkilenmemeyi başardığı tüm etkenlerden etkilenmemsi gerekmektedir. Nitekim de bu alanda kullanılan etiketlerde tüm bu şartları karşılamaktadır. Bu etiketlerin yapımında kullanılan makineler ve hammadde yapışacağı yüzeye göre belirlendiği için bu uyum hiç bozulmadan bir bütünlük sağlanmış olur.

Elektronik aletlerde durum biraz daha farklıdır. Bazı elektronik aletlerin etiketlerinde kullanım talimatlarının yanı sıra elektrik ibareleri ve kullanımını tarif eden ibarelere de yer verilmektedir. Elektronik aletler çalıştıkça dışarı ısı verirler, bu ısı artışları değişiklilik gösterebilmektedir. Bu yüzden endüstriyel ürün etiketleri üretimlerinde sıcaklığa karşı ulaşabildikleri maksimum dayanıklılık seviyesine ulaşmışlardır. Etiket sektörü yenilik ve ileri görüşlülüğü sayesinde teknolojiyi an ve an takip ederek müşterilerine tüm kolaylıkları sağlamaktadır.

Kimyasal maddeler insanlar için tehlikeli durumlara yol açabilmektedir. Çoğu kimyasal madde değdiği alan ile tepkimeye girerek o alana zarar vermektedir. Bu yüzden bu maddelerin taşınması sırasında etiketin önemi hayliyle yüksek seviyededir. Gerekli tüm uyarıların yazıldığı etiketler bu maddelerin verebileceği tüm zararlara karşıda direnç göstermek durumundadırlar. Makine sanayide kullanılan endüstriyel ürün etiketleri makineler hakkında güvenlik talimatlarının da yer aldığı bilgilendirme birimi olarak da kullanılır. Yıllar geçtikçe soyulup bu talimatların okunmaz hale gelmesi büyük tehlikeleri beraberinde getirecektir. Bu durumun yaşanmaması için etiketler üretimlerinden sonra her türlü olumsuz şartlara maruz bırakılıp bir dizi testten geçerler. Testler sonucunda başarılı olarak ayrılan etiketin formülüne göre üretim başlar ve üretici firmayla buluşturulur.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu ürünlerin üzerinde yer alan barkotlar sayesinde ürünün nerede nasıl hangi şartlar altında üretildiğine kadar tüm bilgilere kolayca ulaşabiliyoruz. Etiket sektörü sahteciliğe karşıda büyük bir savaş açmış durumda olduğu için özellikle endüstriyel ürün etiketlerinde kopya edilemez taklidi güç ibareler ve gizli tasarımlarla sektöre duyulan güveni arttırmayı benimsemiştir. Ayrıca firmalar bu etiketler sayesinde ürünlerini takip edebilmekte ve sınırlandırabilmektedirler.

Makine ve sanayide kullanılan makinelerin kullanımda özel yetiştirilmiş kişilerce verilen eğitimlere kılavuz olarak etiketler yardımcı olmaktadır.

Endüstriyel ürün etiketlerinde anlaşılacağı üzere en önemsenen konu dayanıklılık sonrasında da güvenlik ibareleridir. Uzman tasarımcılar ve teknisyenlerle yapılan araştırmalar ile bu sektörde en dayanıklı ve kullanışlı etiketler üretilmeye ve tasarlanmaya devam edilmektedir.